Aktivitetskalender

2024 …
23 maj – Avslutning Torsdagsdans, med spelmän
29 maj – Obs! Ändat datum – Uppvisning för Fogmaker (partnerdag med internationella gäster)

21 jun – Om möjligt? … (Dansuppvisning i Moheda Hembygdspark?)
21 jun, kl. 18.00 – Midsommarfest i Videsborg, Vederslöv

15–21 juli – Nordlek i Arendal, Norge

18 aug, kl. 15.00 – Dans på Knallabacken, Dädesjö

  1 sep, kl. 15.00 – Dans på Knallabacken, Dädesjö
15 sep, kl. 15.00 – Dans på Knallabacken, Dädesjö 

——————————————————————————–

Avklarade aktiviteter 2024:
14 jan, kl. 18.00 – Polskedansen startar
15 jan – Sektionernas verksamhetsberättelser ska vara inlämnade
24 jan – Motioner till Årsmötet ska vara inlämnade
25 jan, kl. 18.00 – Torsdagsdansen startar
27 jan – Kulturnatten i Växjö, Uppvisning på Stadsbiblioteket kl. 17.45
29 jan, kl. 15.00 – Styrelsemöte (hos Ivy Andersson)

  4 feb, kl. 14.30 – Söndagspromenaderna startar
11 feb, kl. 15.00 – Musiksektionen träffas hos Fosseus, i Furubo
25 feb, kl. 15.00 – Årsmöte 2024 i IOGT-huset

  7 mar – Torsdagsdansen INSTÄLLD. Lokalen upptagen.
12 mar, kl. 14.00 – Styrelsemöte (hos Elisabeth Angelöv)
16 mar, kl. 18.00 – Dans i Grimslövs föreningslokal. Skatelövs Spelmanslag spelar
19 mar, kl. 18.30 – Inbjudna till Värendsgillet, Högstorps skola
23 mar, kl. 17.00 – Inbjudna av Urshults Bygdegille, till Nostalgikväll i Urshult
28 mar, kl. 18.00 – Skärtorsdag; Påskfest i Videsborg

  4 apr – Torsdagsdansen INSTÄLLD. Lokalen upptagen.
  9 apr, kl. 16.00 – Möte Styrelse och Dansledare-Torsdagar (IOGT)
14 apr, kl. 17.00 – Dans i Smålandsstenar (Info: Regina Gustavsson)
28 apr, kl. 15.00 – Spelträff hos Fosseus, i Furubo

12 maj, kl. 17.00 – Träning inför uppvisning 29 maj. Hos Fosseus, Furubo.
14 maj, kl. 14.00 – Styrelsemöte (hos Anders Johansson)
19 maj, kl. 18.00 – Avslutning Polskedans, med musiker

——————————————————————————-

Aktiviteter under 2023:

15 jan, kl. 18.00 – Polskedansen startar
15 jan – Verksamhetsberättelserna skall vara sekr. tillhanda
28 jan – Kulturnatten

 2 feb, kl. 18.00 – Torsdagsdansen börjar
 5 feb, kl. 14.30 – Söndagspromenader startar vid Biparadiset
19 feb, kl. 15.00 – Spelträff hos Fosseus
26 feb, kl. 15.00 – Årsmöte på IOGT

 5 mar, kl. 18.00 – Extra träningskväll inför 80-årsfest
18 mar, kl. 16.00 – 80-årsjubileum, Fest i Risingegården
21 mar, kl. 18.30 – Inbjudna till Värendsgillet, Högstorps skola
30 mar – Dansen inställd. Lokalen upptagen

 6 apr, kl. 18.00 – Påskfest i Videsborg, Vederslöv

 1 maj, kl. 15.00 – Spelträff hos Barbro och Michael Fosseus
11 maj – Torsdagsdansen avslutas för våren
21 maj – Söndagspromenaderna avslutas för säsongen
21 maj – Polskedansen avslutas för våren
22 maj – Styrelsemöte (hos Karin M.)

23 jun, kl. 14.00 – Dansuppvisning i Moheda Hembygdspark
23 jun, kl. 18.00 – Midsommarfest i Videsborg, Vederslöv

  5 aug – Heldagsutflykt med dans, till Virserum och Hultsfred
  5 aug, kl. 16.00 – Urshults Bygdegille bjuder in till dans på Lunnabacken
20 aug, kl. 15.00 – Dans på Knallabacken, Dädesjö
26 aug, kl. 14.00 – Höstpromenad i Portaryd, hos Birgitta och Folke Schön
27 aug, kl. 18.00 – Polskedansen startar (sedan varannan söndag)
28 aug – Styrelsemöte (hos Kjell F.)

  2 sep – Värendsgillet bjuder in till en dansdag i Gemla Folkpark
  3 sep, kl. 15.00 – Dans på Knallabacken, Dädesjö
  7 sep, kl. 18.00 – Torsdagsdansen startar (sedan varje torsdag)
17 sep, kl. 15.00 – Dans på Knallabacken, Dädesjö
19 sep – Kryssning med Viking Cinderella – Resan INSTÄLLD!
24 sep – Spelträff hos Fosseus
24 sep – Söndagspromenader startar, kl. 14.30
30 sep – Valshuset arrangerar Föllinge Dans- och spelkurser, konsert- och danskväll

12 okt, kl. 20.00 – Höst-/Föreningsmöte
21 okt – INSTÄLLD!! – Dans i Grimslövs föreningslokal, med Skatelövs Spelmanslag

  4 nov, kl. 18.00 – 0-fest i Tävelsås
  9 nov, kl. 18.00 – Värendsgillet, Urshults Bygdegille och Uppvidinge Folkdansgille inbjudna till Torsdagsdans
13 nov, kl. 14.00 – Styrelsemöte (hos Karin Bordon) 
26 nov, kl. 14.30 – Säsongens sista söndagspromenad
26 nov, kl. 15.00 – Spelträff hos Roland o Lena i Furuby. Obs! Ändrad lokal.
30 nov – Torsdagsdansen INSTÄLLD. Lokalen upptagen.

  7 dec – Torsdagsdansen avslutas
10 dec – Polskedansen avslutas